Archiwum: 2024-05-13

Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach

Fotografia Historia Historia miast Inne Monografie/Artyści Muzealnictwo

Jolanta Aniszewska

Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach
rok wydania: 2022ISBN: 978-83-61456-wydawnictwo: Bogucki Wydawnictwo Naukowe MAH w Stargardzie
OD Autorki:

"Zamęt" to książka o Stargardzie, pobliskich wsiach i miasteczkach w okresie, którego głównym akordem był rok 1945. Napięcia pomiędzy doświadczeniami wojennymi i zwyczajnym życiem, zagrożeniem, i spokojem, tym, co obce i swojskie, tymczasowe i stałe odnaleźć można w wielu jej fragmentach. Tytułowy zamęt niesie w sobie zarówno niepokój, jak i nieoczywistość oraz wieloznaczność.

W książce wykorzystałam ogromną ilość różnorodnych źródeł zdeponowanych w kilkudziesięciu instytucjach i zasobach prywatnych. Narrację otwiera opowieść o czasie nazizmu i ludziach, których życiorysy toczyły się często wbrew ich woli. W oparciu o materiały m.in. z rosyjskich archiwów opisuję kluczowe miesiące końca wojny, mierzę się z mitami i z tym co - dotąd - niepoznane. W drugiej części opowiadam o trudnym czasie powojnia, bezprecedensowej w swej skali wymianie ludności i procesie budowania nowej społeczności. Piszę o ludziach ważnych dla tutejszych początków, o codziennych problemach i sukcesach. O tym jak uczono się sąsiedztwa, a słowa "mój, moja, moje" nabierały nowych znaczeń.

Uważny Czytelnik znajdzie w tej książce wyjątkowe postaci o biografiach naznaczonych wojną. W Stargardzie splatają się losy dwóch dziewczynek: Ruth i Danusi, tutaj na świat przychodzi Jean Offredo, tędy też wiedzie żołnierska droga Lwa Gumilowa, syna Anny Achmatowej. W okolicach miasta urywa się ślad po ukochanej Francois Cavanny, a Helenie i Parysowi, podobnie jak wielu innym, w mieście nad Iną los wyznacza wyjątkową rolę...
www.muzeum-stargard.plSkontaktuj się z wydawcą