Archiwum: 2021-06-23

Pszczyna wczoraj i dzisiaj

Biografie Edukacja Fotografia Historia Historia miast Inne Miasta/Obiekty

Maciej Kluss, Piotr Kłosek, Jan Kruczek, Agnieszka Modrzejewska, Joanna Strońska-Przybyła, Joanna Szczepańczyk, Małgorzata Tomczykiewicz

Pszczyna wczoraj i dzisiaj
rok wydania: 2020ISBN: 9788360645475wydawnictwo: Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Inspiracją dla powstania albumu pt. „Pszczyna wczoraj i dzisiaj”, stał się zbiór negatywów szklanych Michała Święcha, jednego z najsłynniejszych fotografów pszczyńskich, znajdujący się w kolekcji Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Fotografie na nowo zostały zdigitalizowane i opracowane przez Piotra Kłoska, współczesnego artystę fotografika. Ponadto Kłosek podążając śladami Święcha, fotografował te same miejsca, które zostały utrwalone na przedwojennych zdjęciach. Karty albumu są zatem przestrzenią, w której odbywa się subtelny dialog przeszłości z teraźniejszością, prowadzony nie słowami, a obrazami ukazującymi świat oglądany okiem obu fotografów. Zdjęcia – relacje niczym wehikuł czasu zabierają czytelnika w podróż ewokującą wspomnienia i nastroje.
Album dopełniają starannie przygotowane teksty o życiu i działalności Michała Święcha, a także o historii miejsc, budynków i ludzi międzywojennej Pszczyny.
www.zamek-pszczyna.plSkontaktuj się z wydawcą