Termin ważności wpisu: 2020-01-03

Tarnów - miasto niezwykłe (wersja standard)

Architektura Historia miast Miasta/Obiekty

Marek Tomaszewski

Tarnów - miasto niezwykłe (wersja standard)
rok wydania: 2016ISBN: 978-83-87785-wydawnictwo: S-CAN Wydawnictwo
„Tarnów – miasto niezwykłe” to czwarta publikacja tarnowskiego kolekcjonera, Marka Tomaszewskiego. Na 144 stronach pokazano ponad 400 fotografii, zarówno archiwalnych, jak też współczesnych, opatrzonych zwięzłymi podpisami w językach polskim i angielskim.
Tym razem autor pokazał Tarnów nieznany – zdecydowana większość fotografii to zdjęcia nigdy niepublikowane. Wielką atrakcją albumu są perfekcyjne kompilacje zdjęć starych i nowych, autorstwa Stanisława Siekierskiego, dzięki którym możemy zobaczyć, jak zmieniło się miasto – co przybyło, a czego już nie ma. Dopełnieniem całości są współczesne zdjęcia autorstwa Dariusza i Wojciecha Kobylańskich.
Większość archiwalnych fotografii pochodzi ze zbiorów autora, a uzupełniają je zdjęcia z Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, Archiwum Sióstr Urszulanek w Tarnowie, Holocaust History Archive Noordwijk z Holandii, Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz fotografie tarnowskiego fotografika Piotra Bernackiego.

Równocześnie ukazał się album „Tarnów – miasto niezwykłe” w wersji kolekcjonerskiej, o objętości 344 stron, na których opublikowano ponad 850 fotografii.

Marek Tomaszewski
tarnowianin, urodzony w 1964 roku. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 6 im. J. Słowackiego w Tarnowie, Technikum Mechanicznego w Tarnowie oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Przedsiębiorca (od 1993 roku prowadzi w Tarnowie sieć sklepów „Tabak”), miłośnik Tarnowa, kolekcjoner, autor albumów: Tarnów – wędrówka w przeszłość z kartą pocztową (2011), Tarnów. Żydowskie krajobrazy (2012) i Tarnów. Okupacja 1939–1945 (2014). Jego kolekcja to kilka tysięcy zdjęć i pocztówek z Tarnowa i okolic, książki, dokumenty, publikacje i gazety, ale również butelki, ulotki, plakaty i inne przedmioty związane z Tarnowem. W 2015 roku Rada Miejska przyznała mu Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.
www.muzeum.tarnow.plSkontaktuj się z wydawcą